Co musimy od 1 stycznia 2020:
1. Musimy zapłacić za towar lub usługę w terminie nie późniejszym niż 90 dni od terminu zapłaty określonego na fakturze.
Nie zapłaciłeś – musisz oddać do Urzędu Skarbowego odliczony VAT a o kwotę netto musisz pomniejszyć koszty!
Wobec powyższego zobowiązuję Państwa, aby wraz z dokumentami księgowymi za każdy miesiąc dostarczać do Kancelarii Podatkowej wykaz faktur niezapłaconych w terminie 90 dni od terminu płatności.
Powyższy wykaz będzie stanowił dla nas jedyną podstawę do korekty kosztów uzyskania przychodów o niezapłacone faktury.
2. Musimy wpisać do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) lub do KRS wszystkie swoje numery rachunków bankowych. Jeśli wcześniej mieliśmy tylko ROR to trzeba założyć odrębny rachunek na działalność gospodarczą i wpisać go w CEiDG lub KRS!
Ministerstwo Finansów prowadzi wykaz wszystkich podatników VAT zwany „Białą listą” i każdy musi sprawdzać czy jest tam wpisany numer rachunku podanego na fakturze!
3. Płacąc za fakturę kwotę wyższą niż 15 tysięcy zł. najpierw musimy sprawdzić, czy podany przez sprzedawcę numer rachunku jest przez niego zgłoszony do CEiDG lub KRS czyli czy jest na „Białej liście”.
Jeśli zapłacimy za fakturę na rachunek, którego nie ma na Białej liście” kwotę wyższą niż 15 tysięcy zł. to tego wydatku nie zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów! Będziemy też odpowiadać solidarnie za niezapłacony przez sprzedawcę VAT. Tej sankcji unikniemy gdy:
– zapłacimy sprzedawcy split paymentem, lub
– zgłosimy ten fakt Urzędowi Skarbowemu w ciągu trzech dni na specjalnym formularzu!
Ale UWAGA! Wszystkie płatności powyżej 15 tys. nie mogą być płacone gotówką! Muszą być zapłacone przelewem na konto sprzedawcy!
4. Jeśli kupujemy towary lub usługi wymienione w załączniku 15 ustawy VAT o wartości powyżej 15 tysięcy to obowiązkowo musimy zapłacić za nie metodą split payment, czyli mechanizmem podzielonej płatności!
– jeśli jednak zapłacimy zwykłym przelewem, czyli bez split paymentu to Urząd Skarbowy wymierzy nam karę w wysokości 30% podatku VAT z tej faktury!
– jeśli sprzedawca towarów wymienionych w załączniku 15 ustawy VAT nie zamieści na fakturze opiewającej na kwotę powyżej 15 tysięcy wyrazów: „mechanizm podzielonej płatności” to Urząd jemu również naliczy karę w wysokości 30% kwoty VAT zawartej w tej fakturze!
5. Kupując towary lub usługi na firmę musimy przed transakcją uprzedzić sprzedawcę, że chcemy dostać fakturę. Jeśli sprzedawca wystawi nam paragon, na którym kasa fiskalna nie zapisze naszego NIP to taki wydatek nie będzie kosztem uzyskania przychodów i nie odliczymy VAT!
6. Jeśli sprzedawca wystawi fakturę do paragonu, na którym nie będzie naszego NIP (nie wolno wpisać go ręcznie!) poniesie karę w wysokości 100% kwoty VAT z tej faktury!
Jeśli nabywca odliczy VAT z takiej faktury Urząd też wymierzy mu karę w wysokości 100% kwoty VAT!
Najnowsze komentarze