Kryptowaluty coraz bardziej popularne. Co z podatkiem dochodowym?

Kryptowaluty z roku na rok coraz bardziej zyskują na popularności – coraz więcej osób jest zainteresowanych inwestowaniem w tego rodzaju środek płatniczy. Są to waluty cyfrowe, które mogą służyć jako środek płatniczy podczas zakupu czy sprzedaży towarów. Co istotne, istnieją one jedynie wirtualnie – nie jest możliwe ich fizyczne posiadanie jak w przypadku walut takich jak np. polski złoty czy euro. Zarówno zakup, jak i sprzedaż kryptowalut są w Polsce zgodne z prawem, jednak trzeba pamiętać, że nie pozostają neutralne podatkowo, a o tym jednak większość osób zapomina. O czym trzeba pamiętać w kontekście podatku dochodowego od osób fizycznych przy obrocie walutą wirtualną? Szczegóły poniżej.

Co i na jakich zasadach podlega opodatkowaniu?

Podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w przypadku sprzedaży kryptowalut jest dochód (a więc przychód minus koszty jego uzyskania).

Wysokość podatku wynosi 19 proc. osiągniętego dochodu z tym, że:

  • dochód nie podlega pomniejszeniu o ulgi ani odliczenia,
  • od dochodu osiągniętego w trakcie roku nie ma obowiązku odprowadzania zaliczek,
  • rozliczenie następuje w rocznym zeznaniu,
  • podatek podlega wpłacie do 30. kwietnia roku następującego po roku, w którym podatnik osiągnął dochód ze sprzedaży kryptowalut.

Przychód powstaje w momencie sprzedaży waluty wirtualnej, za co podatnik uzyskuje prawny środek płatniczy (np. polski złoty). Również w momencie zapłaty za towary, usługi lub prawa majątkowe niebędące walutą wirtualną podatnik powinien rozpoznać przychód.

Ważne: Przychodów ze sprzedaży kryptowalut nie łączy się z innymi przychodami z kapitałów pieniężnych.

Kosztami uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia kryptowalut są udokumentowane wydatki poniesione na nabycie tych walut oraz koszty związane ze zbyciem walut wirtualnych (np. udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, które pośredniczą w sprzedaży walut).

Uwaga: Wszystkie poniesione w roku podatkowym koszty z tytułu nabycia walut wirtualnych należy wykazać w rocznym zeznaniu bez względu na to, czy został osiągnięty przychód z tego tytułu.

W przypadku kosztów powiększających przychody w danym roku podatkowym, nadwyżka kosztów będzie mogła zostać rozliczona w kolejnym roku – może zostać wówczas potraktowana jako koszty ponoszone na bieżąco.

Nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów m. in.:

  • kosztów finansowania zakupu walut wirtualnych (np. kredytów, pożyczek itd.),
  • wydatków na zakup sprzętu przeznaczonego do kopania kryptowalut,
  • wydatków ponoszonych na energię elektryczną w związku z wykorzystywaniem sprzętu do kopania kryptowalut,
  • wydatków związanych z zamianą waluty wirtualnej na inną kryptowalutę.

Kosztów uzyskania przychodu nie rozlicza się metodą łączenia z konkretnymi przychodami i rozliczania ich w roku sprzedaży. Są one rozliczane na bieżąco (w okresie ich poniesienia). Należy przez to rozumieć, że w przypadku wcześniejszego wygenerowania dochodu zakup nowych krytpowalut w roku wygenerowania tego dochodu pomniejsza jego wysokość, tym samym wpływając na wysokość podatku do zapłaty.

Złożenie zeznania podatkowego

Zeznanie, jakie należy złożyć do końca kwietnia następnego roku to PIT-38.

Może zostać złożone:

  1. papierowo – poprzez wysłanie pocztą lub osobiste złożenie w urzędzie skarbowym,
  2. elektronicznie:
    • poprzez e-Deklaracje,
    • w usłudze Twój e-PIT dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy.

Jak wspomniano wyżej, zeznanie składa się do końca kwietnia kolejnego roku podatkowego. Terminem początkowym jest natomiast – podobnie jak w przypadku zeznań PIT-37 czy PIT-36 – dzień 15 lutego. Również w tym przypadku, jeśli zeznanie zostanie złożone przed 15 lutego, organy potraktują je jak złożone 15 lutego.

Zeznanie może zostać złożone również przez pełnomocnika. Należy wówczas udzielić upoważnienie na druku UPL-1P (w przypadku zeznań składanych papierowo) lub na druku UPL-1 (w odniesieniu do zeznań składanych elektronicznie).

Podstawa prawna:

Wcześniejszy

Kolejny

Share This